Aby byly šperky dlouho krásné, je potřeba, abychom o ně pečovali a byli opatrní, když je nosíme. Jenže jak to zařídit u dětí? Jsou neposedné a zásady ...jim pochopitelně nic neříkají. Proto platí snad víc než jindy, že u dětského šperku má nejdůležitější roli kvalita, tedy jeho materiál a zpracování.
CO ŠPERKůM ŠKODÍ
Chcete-li, aby šperk zůstal nepoškozený, zářivý a krásný co nejdéle, vyberte jej svému dítku "na míru". To proto, že na životnost a krásu šperku má vliv i to, kolik je vašemu dítku let a jaké jsou jeho aktivity, koníčky. Například pro holčičku, která se stále ráchá v bazénu, nebudou nejvhodnější náušnice s lepenými perlami a kamínky, protože se ve vodě mohou uvolnit. Pobyt v bazénu ale neprospěje žádnému šperku, neboť je zde k dezinfekci používán chlór, který šperk naleptává. Rovněž slaná mořská voda šperk poškozuje.
Také antibiotika i jiné léky, které dítě užívá, mohou mít na šperky špatný vliv - oxidují, tmavnou a ztrácí lesk. K tomu přispívá i případný zánět v těle a zvýšená tvorba agresivního potu, která provází onemocnění, proto raději náušnice malé pacientce sundejte. Také pot při zvýšené námaze a při sportu narušuje povrch šperku. To se týká především stříbrných šperků, pokud nejsou rhodiované, neboť rhodium chrání šperk před oxidací a mechanickým poškozením a navíc zabraňuje vzniku alergických reakcí.
Při sportu může dítě šperk snadněji ztratit, je tedy nutné kromě vhodného a kvalitního materiálu zvolit i co nejbezpečnější zapínání. Bezpečným zapínáním je brizura, která může být navíc opatřena zámkem (u klenotníka), u větších dětí pak náušnice na šroubek.
OCHRANA ŠPERKů
Nejspolehlivější ochranou proti poškození náušnic je, když je dítěti sundáme na noc, před větší fyzickou aktivitou a před koupáním. V případě náušnic pro nejmenší, které jsou se zapínáním na brizuru, se dítěti obvykle denně nesundávají, zvláště pokud jsou zajištěny zámkem. Přesto byste je ale měli alespoň jednou za měsíc z ouška sejmout a odstranit ušní maz a jinou nečistotu. Náušnice, které dítě nosí celodenně, je vhodné nejméně dvakrát do roka nechat odborně vyčistit u zlatníka. Ten také může zkontrolovat fuknčnost zapínání.
Šperky, které dítě nenosí, uložte v temnu, v látkovém pytlíku nebo v krabičce, nejlépe ve šperkovnici. Ukládejte je odděleně tak, aby se o sebe vzájemně nepoškrábaly nebo jinak nepoškodily. Nenechávejte je v koupelně, protože jim nesvědčí vlhko.
Čištění šperků
Pro běžnou očistu šperků vám postačí otřít šperk hadříkem namočeným ve vlažné vodě, nebo smíchat vlažnou vodu s několika kapkami přípravku na nádobí nebo mýdla, vložit na 1-2 minuty do této lázně a pak ho vyčistit například starým kartáčkem na zuby. Poté jej přeleštěte nejlépe flanelovým nebo bavlněným hadříkem. Jednoduchým způsobem, jak ošetřit zlaté a stříbrné šperky, je vyleštit je speciální impregnovanou utěrkou, nebo použít jiné prostředky určené k čištění drahých kovů, v případě hlubšího znečištění je vhodné obě tyto metody zkombinovat. Doporučujeme provádět čištění jen u šperků bez kamenů, perel nebo korálů, které by měly být k čištění svěřeny pouze do rukou odborníka.
Mějte také na paměti, že jakákoli povrchová úprava (zlacení či rhodiování) je pouze dočasná. Jde o pokovení ve velmi tenké vrstvě, která se časem vlivem běžného užívání naruší, odře či poškrábe. Proto je potřeba i při čištění šperků postupovat velmi opatrně. Na rhodiované šperky raději nepoužívejte běžné čisticí prostředky na zlaté či stříbrné šperky, které mohou vrstvu rhodia porušit. Čistěte je pouze měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě s přídavkem saponátu, po vyčištění je důkladně vysušte. Rozhodně nečistěte šperky (jakékoliv) zubní pastou, která obsahuje abraziva, která mohou povrch šperku poškrábat.
Nejméně náročné na údržbu jsou šperky z chirurgické oceli, které neoxidují, takže není nutné o ně zvláštním způsobem pečovat. Stačí šperk jemně přetřít navlhčeným ubrouskem a vyleštit. Potřebujete-li zbavit šperk větších nečistot, omyjte jej v mýdlové lázni či pod tekoucí vodou a osušte.